Hakkımızda

Senaristbir

Mevcut eser sahibi meslek birliklerinin senaristlerin haklarını savunacak alt yapıda, donanımda ve istekte olmadığını düşünen senaryo ve diyalog yazarları, kendi meslek birlikleri Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ni, kısa adıyla SENARİSTBİR’i kurdu. Senaryo ve diyalog yazarları mesleklerine sahip çıkmak ve telif haklarını hakkaniyete uygun bir şekilde toplayıp dağıtabilmek için bir araya geldi. Senaryo ve diyalog yazarlarının, yasal zorluklar nedeniyle sendikalaşmaları mümkün değildir. Ancak akıp giden hayat içinde çalışma koşulları, tip sözleşmeler ve taban ücretlerinin belirlenmesi; üretim sonrası hak edilen telif bedellerinin alınabilmesi; bunların takibi, tahsili ve dağıtımı için güçlü bir mesleki örgütlenmeye ihtiyaç vardı. Senaristbir işte bu yüzden kuruldu.

İddia Ediyoruz Ki

  • Senaryo yazarı, sinema eserinin (görsel/işitsel eserin) ilk yaratıcısı ve filmin eser sahiplerinden biridir.
  • Senaryo yazarlarının aleyhine, diğer eser sahipleri arasında bir ayrımcılık yapılamaz.
  • Senaryo yazarı, yarattığı eserin özellikle bütünlüğü ve biçimini koruma ve kötüye kullanımını engelleme konusunda manevi haklara sahiptir. Sözü geçen bu manevi haklar senaristin elinden alınamaz ve devredilemez. Aynı zamanda bu haklara her türlü koşulda tam olarak uyulması gerekmektedir.
  • Senaryo yazarına eserinin her türlü işletimi (kullanımı) karşılığında adil ve uygun bir ödeme yapılmalıdır.
  • Senaryo yazarı eser sahibi olarak filmin hem yapım hem tanıtım sürecinde gerçekleştirilecek faaliyetlerde bulunmalıdır.Senaryo yazarının adı TV programları, festival katologları gibi tüm tanıtım çalışmalarında eser sahibi olarak yer almalı ve kendisine bir ücret ödenmelidir.

SENARİSTBİR Yönetim Kurulu Üyeleri

Yıldız Bilgin Bayazıt - Yönetim Kurulu Başkanı

Nilgün Öneş - Başkan Yardımcısı

Gülbike Sonay Üte - Sayman

İlker Barış - Üye

Duygu Ertekin - Üye

 

Senaristbir Banka Hesap Numarası

GARANTİ BANKASI GALATASARAY ŞUBESİ
HESAP NO: 068-6295831
IBAN NO : TR24 0006 2000 0680 0006 2958 31

İŞ BANKASI PANGALTI ŞUBESİ
HESAP NO: 1041-0957959
IBAN NO : TR76 0006 4000 0011 0410 9579 59

 

Üye Arama
Eser Arama